Зник з місця ДТП...

Якщо ж ви стали свідком того, коли якийсь автомобіль вдарив інший і втік, то варто записати номерний знак автомобіля-втікача та залишити свої координати власнику пошкодженого автомобіля
Якщо ж ви стали свідком того, коли якийсь автомобіль вдарив інший і втік, то варто записати номерний знак автомобіля-втікача та залишити свої координати власнику пошкодженого автомобіля
Якщо ж ви стали свідком того, коли якийсь автомобіль вдарив інший і втік, то варто записати номерний знак автомобіля-втікача та залишити свої координати власнику пошкодженого автомобіля
Трапляються зловмисники, які навмисно пошкоджують фарбу автомобілів, за що їх обов’язково потрібно знаходити і притягати до відповідальності
Трапляються зловмисники, які навмисно пошкоджують фарбу автомобілів, за що їх обов’язково потрібно знаходити і притягати до відповідальності

Страх і розгубленість щораз частіше штовхають українських водіїв на жахливий злочин – втечу з місця ДТП, особливо внаслідок якої потерпіла людина! Застерегти від подібних необдуманих дій і дати пораду, як діяти, якщо трагедія все ж сталася, ми вирішили в цій статті.

ДТП на парковці

Часом можна спостерігати ситуації, коли на парковці один автомобіль зачепив інше авто і поїхав собі геть. Саме так, порушуючи Правила дорожнього руху (далі – ПДР) та норми моралі, чинить дехто з водіїв. Але ПДР зобов'язують кожного водія, причетного до дорожньо-транспортної пригоди (далі – ДТП), негайно зупинити транспортний засіб та залишатися на місці. Іноді трапляються зловмисники, які навмисно пошкоджують фарбу автомобілів, які залишаються на ніч під відкритим небом. В таких ситуаціях допомогти можуть хіба-що свідки.

ДТП без потерпілих

Якщо внаслідок дорожньо-транспортної пригоди немає потерпілих та не завдано матеріальної шкоди третім особам, а транспортні засоби можуть безпечно рухатися, водії (за наявності взаємної згоди в оцінці обставин скоєного) можуть прибути до найближчого поста Державтоінспекції або в орган чи підрозділ міліції для оформлення відповідних матеріалів, попередньо склавши схему пригоди та поставивши підписи під нею. Але для того, щоб скласти подібну схему, потрібно хоча б один раз побачити, як її складають працівники ДАІ. Існує лише один варіант, коли ДТП не потребує реєстрації в органах ДАІ. Це коли під час дорожньо-транспортної пригоди пошкоджено лише застраховані транспортні засоби та немає загиблих і травмованих. В таких випадках допускається оформлення відповідних матеріалів представником страхової організації без участі працівника підрозділу Державтоінспекції за згодою учасників пригоди.

ДТП, внаслідок якої потерпіла людина

Хочеться ще раз нагадати всім водіям про те, що за залишення місця ДТП винний може бути притягнутий до адміністративної, а за певних обставин – і до кримінальної відповідальності. Залишення водіями на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні, карається накладенням штрафу або позбавленням права керувати всіма транспортними засобами на строк від одного до трьох років.

Відповідальність за порушення правил безпеки руху та експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило тілесні ушкодження або смерть потерпілого, встановлена статтею 286 Кримінального Кодексу України:
1. Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що заподіяли потерпілому середньої тяжкості тілесні ушкодження, караються штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років або без такого.
2. Ті самі діяння, якщо вони спричинили смерть потерпілого або заподіяли тяжкі тілесні ушкодження, караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права керувати транспорт-ними засобами на строк до трьох років або без такого.
3. Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, якщо вони спричинили загибель кількох осіб, караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років.

А якщо слідством буде доведено, що загиблого в результаті ДТП можна було врятувати, надавши йому першу медичну допомогу та доставивши до лікувального закладу, тоді доведеться відповідати ще і за статтею 135 КК України (Завідоме залишення без допомоги особи, яка перебуває в небезпечному для життя стані і позбавлена можливості вжити заходів до само-збереження).

Важливим доказом щодо обставин ДТП є її свідки. Тому обов'язково потрібно записати прізвища та адреси очевидців пригоди, а також державні номерні знаки тих автомобілів, які були поруч під час аварії. Це надасть можливість працівникам ДАІ більш детально розібрати реальні обставини ДТП та визначити винну особу у її скоєнні. Якщо ж ви стали свідком того, коли якийсь автомобіль вдарив інший і втік, то варто записати номерний знак автомобіля-втікача та залишити свої координати власнику пошкодженого автомобіля. Хоча трапляються випадки, коли претензій за пошкодження авто пред'являють ініціативним свідкам, які по своїй доброті залишають під склоочисником свої координати. Але після пояснення все стає на свої місця.

Якщо ви виявили, що ваш автомобіль пошкоджено, то варто:
1. Не рухати автомобіль. Траплялися випадки, коли п'яний водій в'їхавши в інше авто починав втікати, а власник пошкодженого авто намагався його наздогнати з ціллю роздивитися номерні знаки автомобіля-втікача. В кінці-кінців власника пошкодженого авто притягли до адміністративної відповідальності за залишення місця ДТП, хоча без номерного знаку, який він розгледів в процесі наздоганяння, знайти справжнього винуватця було б дуже складно або взагалі неможливо.
2. Викликати працівників ДАІ. Часом власники пошкоджених авто передчасно опускають руки. Думають, що їх ситуація безнадійна, тому що нібито ніяких слідів немає. Але насправді не все так безнадійно. Часто після таких ДТП залишається фарба автомобіля, який вдарив, або уламки фари чи іншої частини автомобіля. Це дозволяє досить швидко встановити марку автомобіля винуватця.
3. Повідомити страхову компанію. Це має значення коли автомобіль застрахований по КАСКО. Нерідко на такі випадки страхові компанії відправляють своїх комісарів, які фіксують такі випадки. Недотримання цієї вимоги може призвести до відмови в страховій виплаті.

Отже, якщо ж така біда, як ДТП із втікачем, все ж сталася, то водію в жодному разі не слід панікувати. Одразу ж слід викликати на місце ДТП "швидку допомогу", працівників ДАІ та надати першу медичну допомогу потерпілому. При можливості можна й самому доставити потерпілого до лікарні (крайня необхідність), але потім обов'язково треба повернутися на місце ДТП й дочекатися працівників ДАІ. Якщо ж потерпілого дуже важко травмовано, то рухати його до приїзду лікарів не треба.